windenergyheader

آزمایشگاه آیروالاستیسیته

elastisite1

 

گروه آیروالاستیسیته پژوهشکده هواخورشید در ابتدای سال 1392 هجری شمسی شروع به کار کرده و اعضای آن متشکل از دانشجویان دکتری مهندسی مکانیک و هوافضا می­باشد.

 

elastisite3

elastisite2

 

 

  

آیروالاستیسیته به مطالعه برهم کنش جامد و جریان هوا می­پردازد. خواص الاستیک سازه، اینرسی و آیرودینامیک سه راس مثلت آیروالاستیسیته را تشکیل می­دهند. یکی از مهمترین زمینه­های مطالعاتی در توربین­های بادی مگاواتی، آیروالاستیسیته توربین بادی است. هرچه یک توربین بادی بزرگتر باشد برهم کنش نیروهای آیرودینامیکی و سازه توربین بیشتر شده و امکان پدیده های فاجعه بار واگرایی و فلاتر بیشتر می­شوند. بنابراین اهمیت بررسی این موضوع با افزایش حجم توربین بادی رابطه مستقیم دارد.

 

 

 elastisite4

 

ماموریت ها و اهداف

 

هدف از تشکیل گروه آیروالاستیسیته زمینه سازی برای مطالعه رفتار آیروالاستیک توربین بادی مگاواتی و طراحی و بهینه سازی پره برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از برهم کنش سیال و سازه است. مطالعه آیروالاستیک توربین بادی شامل بررسی تئوری آیروالاستیسیته و کاربرد آن در توربین بادی است و همچنین به کار بستن تئوری های موجود در کد نویسی و مقایسه با کدهای موجود نوشته شده توسط مراکزی مانند NREL، از جمله فرایندهای علمی است که در این گروه به آن پرداخته می­شود. علاوه بر این، آزمون­های تجربی در تونل باد برای بررسی فلاتر و واگرایی تدوین شده و مورد مطالعه قرار می­گیرد.

 

بطور کلی اقدامات مورد نظر در این گروه بخش های زیر را شامل می­گردد:

 

1- بررسی تئوری آیروالاستیسیته

 

2- شبیه سازی عددی

 

3- آزمون­های تجربی

4- طراحی و بهینه سازی پره

 

پروژه ها

 

پروژه های انجام شده

 

...

پروژه های جاری

 elastisite6

طراحی، ساخت و تست سیستم تعلیق 3 درجه آزادی برای بررسی فلاتر

 

تدوین تست آیروالاستیسیته در تونل باد

 

 

امکانات

 

1- مکانیزم تعلیق سه درجه آزادی برای بررسی فلاتر

 

 2- تونل باد

 

3- شتاب سنج

 

4- لودسل

 

 

 

 

بازدید ها : 2361